Z życia szkoły rok:
2009-2010Bal Gimnazjalny
2010

Ach, cóż to był za bal! Sobota, 13 lutego 2010r. to jedna z ważniejszych dat w życiu Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim. Tego dnia odbył się Bal Gimnazjalny klas trzecich, który już na stałe wpisał się w tradycję naszej szkoły – to już dziewiąty rocznik absolwentów niebawem opuści mury Gimnazjum. Przygotowania do uroczystości trwały kilka tygodni. Pięknie przygotowana dekoracja, perfekcyjnie wyćwiczone kroki poloneza (oczywiście pod czujnym okiem p. Justyny Skiby) wymagały ogromnego zaangażowania i ciężkiej pracy. O godz. 16.00, w scenerii lustrzanej sali, trzecioklasiści rozpoczęli swój pierwszy, wielki bal. Najpierw odbyła się część oficjalna. Były przemówienia, głos zabrali m.in. Wójt Gminy Konopnica – p. Mirosław Żydek oraz Dyrektor Gimnazjum – p. Andrzej Cywiński, krótka prezentacja wspomnień z trzech lat nauki i oczywiście, by tradycji stało się zadość, odtańczony w wielkim skupieniu polonez. Później nastąpiła sesja zdjęciowa. Bo jakże w ten wyjątkowy wieczór nie uwiecznić tak pięknie ubranych dziewcząt i równie przystojnych chłopców! A kiedy emocje opadły, młodzież i zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Aż w końcu naszedł czas wspaniałej zabawy. Rytmom dobiegającej muzyki dali się ponieść nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele. Humory dopisywały wszystkim. Niestety wszystko co dobre szybko przemija. I choć zmęczenie dało się wielu tancerzom we znaki, smutno było kończyć tę piękną uroczystość. Na szczęście pozostaną zdjęcia, cudowne wspomnienia oraz świadomość, że kolejny wielki bal już za rok!Konferencja MGIS

Konferencja podsumowująca projekt „Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych”

„Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych” została zakończona konferencją podsumowującą dokonania projektu, a także promującą metodę edukacyjno-wychowawczą jaką jest giełda inicjatyw.

Konferencja odbyła się 12. lutego br. w Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim i w Ośrodku Edukacji Społecznej w Motyczu Leśnym.
Patronat honorowy nad konferencją objął Lubelski Kurator Oświaty.
Projekt MGIS finansowany był w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego, realizowanego przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.
W konferencji podsumowującej projekt brali udział również Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Tarnopolu, metodyk ds. wychowania z Tarnopola, a także dyrektor Wydziału Strategii, Analiz i Wspomagania Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Przybyli na tę konferencje także dyrektorzy kilku szkół województwa lubelskiego.
Zaprezentowane zostały organizacje, będące partnerami w Projekcie: Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Uczniów „Forteca” z Ukrainy, Instytucja Publiczna w Rasienie Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej z Litwy oraz Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo.
Swoją pracę i dokonania w Projekcie przedstawiły firmy młodzieżowe ze szkoły w Rasienie, Tarnopolu i Radawczyku Drugim, które powstały na czas trwania „Młodzieżowej Giełdy Inicjatyw Społecznych”. Firmy „Clever”, „Our Word” (Polska), „Brillant Elite Company”, „Ideas for Life” (Ukraina), „Bigos”, „Delta” (Litwa), które zrealizowały 444 młodzieżowe inicjatywy społeczne, a zgłosiły 820 propozycji inicjatyw.
Na konferencji został wygłoszony przez prezesa Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo wykład dotyczący giełdy i sposobów aktywizacji uczniów i kształtowania postaw przedsiębiorczych i prospołecznych.
Projekt „Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych” był realizowany zgodnie z zasadami certyfikatu jakości wychowania Dobre Wychowanie opracowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.
„Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych” miała na celu m.in. wzrost poziomu integracji i współpracy instytucjonalnej sektora pozarządowego z systemem oświaty na rzecz kształtowania postaw prospołecznych w wymiarze społecznym wśród młodzieży, a także rozwój wymiany i doświadczeń państw UE ze wschodnimi sąsiadami w zakresie rozwoju młodzieżowych inicjatyw społecznych.

Rekolekcje 2009

W dniach 6-8 grudnia w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radawcu Dużym odbyły się rekolekcje adwentowe. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły. W gimnazjum w Radawczyku Drugim, odbyła się uroczysta Msza św. w dniu 7 grudnia o godz. 8:00. Natomiast 8 grudnia uczniowie udali się do kościoła, aby wziąć udział we Mszy św. i wysłuchać nauki rekolekcyjnej.

Wizyta w MEN

Dnia 27 listopada dwie uczennice naszej szkoły, uczestniczki projektu „GISE- Giełda Inicjatyw Społeczno Edukacyjnych” : Jolanta Mazurek oraz Dorota Borecka wraz z Dyrektorem Andrzejem Cywińskim i opiekunem projektu Krzysztofem Mackiewiczem pojechali do Warszawy. Wraz z reprezentantami szkoły pojechali przedstawiciele Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Celem wyjazdu było odebranie nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej w drugiej edycji konkursu „Otwarta Szkoła”. Celem konkursu „Otwarta szkoła” było promowanie działań wychowawczych i edukacyjnych dążących do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspieranie aktywności obywatelskiej. Konkurs służył promowaniu współpracy między placówkami oświatowymi (szkołami), a ich otoczeniem, przede wszystkim organizacjami pozarządowymi, oraz pokazaniu skutecznych i nowatorskich rozwiązań, już teraz stosowanych w oświacie. Nasza szkoła została finalistą w kategorii Edukacja Ekonomiczna. Nagroda została odebrana z rąk pani Minister Katarzyny Hall oraz podsekretarza stanu w MEN pana Krzysztofa Stankowskiego.

Dzień Papieski 2009

Dnia 16.11.09 W naszej szkole odbył się IX dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem,,Jan Paweł II – Papież wolności”. Nasi uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny. Przez co oddali część wielkiemu polakowi Janowi Pawłowi II.

Festyn 2009

W dniu 11 października 2009 roku w Gimnazjum im. W.Pola w Radawczyku Drugim odbył się Festyn Rodzinny . Jest to rodzinno – szkolna impreza , na którą przychodzą uczniowie , absolwenci razem z rodzicami i rodzeństwem . Tegoroczny festyn zbiegł się z obchodami X – lecia szkoły . Na tę dostojną uroczystość przybyli przedstawiciele Gminy Konopnica , Pan Wójt Mirosław Żydek , przedstawiciele władz ądowych : Pani Izabela Sierakowska i Pan Jan Łopata , Przedstawiciele duchowieństwa Ksiądz Proboszcz Konrad Dobrowolski . Ponadto wśród zaproszonych gości byli dyrektorzy szkół podstawowych z Gminy Konopnica , delegacje ze Straży Pożarnej , przedstawiciele Komendy Głównej Policji w Lublinie . Byli tez przedstawiciele firm sponsorujących festyn . To dzięki takim osobom , ich życzliwości i otwartości szkoła może podjąć inicjatywę otwartości i pokazania się na zewnątrz. Główni Sponsorzy to trzeciego już Festynu Rodzinnego to :
Sklep Marynin 34
Piekarnia GS „SCH” Konopnica
Zajazd Kmicic
Gościniec Horyzont
Karczma Rzym
Gastromax
Firma ,,Elajf”
Firma ,,Medi-Sept”
Firma ,,Piwo-Pol”
Firma ,,Agampol”
Firma ,,Tara”
Galeria Olimp
CRM Żagiel
Wójt Gminy Konopnica
Salon Volvo
Fabryka Cukierków ,,Pszczółka”
Unikarsum
Lubella
Peugeot-Prasex
Sklep ,, Szóstka”
Sklep ,,Alicja”
Sklep państwa Gnaś
Skok Chmielewskiego
Firma Speed Car
Firma Dalimex
Sklep ,,Jedynka”

Obchody X-lecia szkoły miały swą oprawę artystyczną. Nad jej całością pracowali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Pan Dyrektor przedstawił wszystkim przybyłym gościom historię powstania gimnazjum. Jego rys budowlany, jak i patronacki.
Po uroczystej akademii był czas na prezentacje sal lekcyjnych, skorzystanie z atrakcji, jakie zapewniono na ten dzień. Był to kiermasz ciast, loteria fantowa, zawody sportowe, możliwość zjedzenia ciepłego bigosu i kiełbaski.
Patrząc na liczbę przybyłych uczestników należy sądzić, że zaproponowana przed 3 laty forma promowania szkoły przez pana dyrektora Andrzeja Cywińskiego cieszy się dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Tegoroczne spotkanie zakończyło się dyskoteką, na której mogła bawić się młodzież, uczniowie, rodzice i nauczyciele.

11 listopada

10.11.09 r. Odbył się uroczysty apel upamiętniający 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości .Akademię przygotowały : Magdalena Bystrek i Iwona Palczewska we współpracy z Anetą Pastusak (oprawa plastyczna) i K. Tarczyńskim (muzyka).
Scenariusz Pt. „Droga do wolności” przypomina główne etapy tragicznej historii naszego Państwa od rozbiorów do 11.11.1918 r . Wykorzystywano poezje jak i również piękne pieśni takie jak „Rota”, „Pierwsza Brygada” , „Wojenko , Wojenko” Całość uatrakcyjniał pokaz slajdów historycznych zgodnych ze scenariuszem . Była to ciekawa lekcja historii dla całej społeczności szkoły, a także wspaniała uczta poezji , obrazu i muzyki tamtych dni .

Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych

W dniu 27.10-30.10.2009r. nasze Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim prawowicie przystąpiło do Młodzieżowej Giełdy Inicjatyw Społecznych.
Inicjatorem projektu jest Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo. Dwa zespoły młodzieży wraz z opiekunami wzięły udział w 1etapie konkursu. Spotkaliśmy się z uczniami z Litwy i Ukrainy. Mieliśmy przyjemność pracować wspólnie porozumiewać się i bawić. To były niezapomniane chwile ( świadczy o tym galeria zdjęć).
Konkurs ma na celu:
– pobudzenie zaangażowania uczniów do aktywnego podejmowania działań na rzecz szkoły i środowiska
-wspieranie indywidualnego rozwoju uczniów, nabywanie umiejętności korzystania z informacji obsługi komputera i znajomości nowoczesnych technologii.

Ślubowanie


Dnia 30 września 2009r. odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie klasy I „a” , I „b” i I „c” przybyli tego dnia odświętnie ubrani , co wyróżniało ich spośród innych uczniów w szkole .Na ślubowaniu otrzymali mundurki i identyfikatory sprawiało, ze mogli powiedzieć iż są uczniami Gimnazjum im. W.Pola w Radawczyku Drugim . W bieżącym roku szkolnym zostały utworzone trzy klasy pierwsze , po 18 uczniów w danej klasie . Stwarza to wygodną sytuacje dydaktyczną i duże możliwości edukacyjne dla każdego ucznia .